Jarní a letní dny jsou jako stvořené pro trávení volného času v přírodě. S příchodem podzimu pak lesy lákají ke sběru hub. Kromě přírodních krás, které můžeme obdivovat, či plodů, které s radostí sbíráme, zde však bohužel číhají i nepříjemní škůdci v podobě hmyzu a parazitů. Mezi ně patří klíšťata, jež jako přenašeči nebezpečných onemocnění, např. lymeská borrelióza, klíšťová encefalitida atd., získala velmi špatnou pověst.
Riziko, které nakažení onemocněním přenášeným klíštětem představuje, by se nemělo brát na lehkou váhu. Některé z nemocí mohou mít velmi vážné, až smrtelné následky. Při výletech do přírody, ale třeba i při pobytu v zahradě či v městském parku byste se proto měli dostatečně chránit. K přenosu může dojít také prostřednictvím domácího mazlíčka, jenž při venčení přichází do styku s místy výskytu klíšťat.
Jak se nejlépe chránit před klíšťaty?
Nejlepší prevencí je vhodné oblečení v podobě lehkého oděvu, pokrývajícího ruce a nohy. Světlé barvy napomáhají snadněji si všimnout, když po vás náhodou klíště poleze. Zvýšené ochrany můžete dosáhnout zastrčením kalhot do ponožek či přelepením míst kolem otvorů v oblečení páskou.
V horkých dnech se málokdo chce dusit v dlouhých rukávech a kalhotách. Pokud tedy vyrážíte s odkrytou kůží, doporučujeme aplikovat repelenty s DEET. Repelentem můžete postříkat i místa otvorů v oblečení pro zvýšení efektu.
Co se týká míst pohybu, držte se spíše uprostřed stezek, dále od vysoké trávy, stromů či keřů. Odtud na vás totiž může klíště snadněji přejít. Pokud jsou vám z médií známy oblasti se zvýšeným výskytem klíšťat, vypravte se raději do bezpečnějších krajin.
Doma se důkladně prohlédněte
Po příchodu z přírody domů je důležité důkladně prohlédnout sebe, své děti, ale i psa. Zkontrolujte především záhyby kůže a místa se slabší kožní vrstvou (podpaží, pod koleny, třísla, u žen záhyb pod prsy, za ušima atd.). Doporučuje se osprchování horkou vodou a vyprání oblečení na vyšší teplotu.
Pokud klíště objevíte, nepropadejte panice. Pomocí pinzety či kleštiček ho jemně uchopte a kývejte s ním ze strany na stranu. Klíště se po krátké době pustí. Stará metoda vykroucení proti směru hodinových ručiček vedla často k přetržení parazita a problematičtějšímu vytažení všech částí. Ujistěte se, že jste ho odstranili úplně celé. Postižené místo poté vydezinfikujte. Vyjmuté klíště nerozmačkávejte, zabalte ho do papírového ubrousku a spláchněte do záchodové mísy.
Čím dříve klíště odstraníte, tím lépe. Trvá totiž určitý čas, než infekce pronikne do krevního oběh napadeného člověka. Například u lymeské borreliózy musí být klíště přisáto po dobu 36 hodin, aby došlo k přenosu. Pro jistotu postižené místo v následujících 3 týdnech pozorujte a v případě neobvyklé reakce v okolí kousnutí či v případě výskytu zvýšené teploty nebo jiných zdravotních obtíží vyhledejte lékaře a upozorněte ho na napadení klíštětem. Mírné zčervenání nebo zarudlá boulička jsou zcela normální, zvětšování skvrny nebo vyblednutí v jejím středu však nikoli. V takovém případě se nechte určitě vyšetřit.