prevence rakoviny kuzeVýskyt rakoviny je v dnešní době čím dál větším problémem. Téměř každý člověk zná někoho ze svého okolí nebo slyšel o někom, kdo rakovinu prodělal a úspěšně se s ní vypořádal nebo jí v horším případě podlehl. Rakovina kůže patří k jedné z nejběžnějších forem rakoviny. Počty případů a míra závažnějšího typu, jímž je maligní melanom, každým rokem stoupá.

Šíření povědomí o preventivních opatřeních proti vzniku rakoviny kůže má za cíl řada světových zdravotnických organizací. Prevence rakoviny kůže může napomoci alespoň k částečnému omezení případů.

 

Jak se rakovině kůže co nejlépe bránit?

V první řadě by se lidé měli, pokud možno, vyhýbat vystavování nebezpečnému UV záření. Sluneční paprsky jsou nejostřejší mezi 10:00 a 16:00 hodinou. V tuto dobu se rozhodně nedoporučuje opalování, i když si dosažení bronzového nádechu pleti velmi přejete. Měli byste mít na paměti, že zdraví máte pouze jedno a raději se před UV zářením chránit. Opalování v solárních studiích by pak mělo být zapovězeno úplně.

Jako prevenci chraňte pokožku oděvem, používejte pokrývku hlavy a nezapomínejte ani na sluneční brýle s UV filtrem. Pokud se slunečnímu záření přeci jenom vyhnout nemůžete, aplikujte opalovací krém s faktorem odpovídajícím intenzitě slunečního záření. Minimálně byste měli používat faktor SPF 15, ideální jsou však faktory vyšší, zvláště pro osoby s citlivou pokožkou světlejšího fototypu. Při prodlouženém pobytu na slunci nanášejte širokospektrální (UVA/UVB) opalovací krém s SPF 30 a více. Krém aplikujte 30 minut před odchodem ven, následně pak opakujte každé 2 hodiny nebo po koupání či nadměrném pocení.

Velmi důležité je chránit především novorozence a malé děti. Miminka přímému slunci vůbec nevystavujte, malé děti od 6 měsíců chraňte opalovacím krémem s co nejvyšším faktorem (ideálně SPF 100).

Součástí prevence rakoviny kůže je také pravidelné prohlížení pokožky, především pih a mateřských znamének. Pokud zpozorujete jakékoliv změny či zvětšení, neprodleně se vypravte k dermatologovi, který provede odborné kožní vyšetření. Návštěva odborníka alespoň jednou ročně by měla být součástí prevence i v případě, že z vašeho laického pohledu k žádným změnám na pokožce nedochází. Lékař provede podrobnou prohlídku a ve svých záznamech zachytí body na pokožce se zvýšeným rizikem. Při budoucích prohlídkách bude schopen identifikovat i sebemenší či podezřelé změny na kůži a v případě potřeby provede podrobnější vyšetření. Včasné podchycení rakoviny kůže může znamenat vyšší pravděpodobnost jejího vyléčení.

Preventivní opatření v boji s rakovinou kůže by neměli podceňovat ani lidé s tmavší pletí. Opakované spálení či dlouhodobé vystavování škodlivým UV paprskům může mít velmi nepříjemné následky.